• Partneri
  • U medijima
  • Kontakt
  • English English engleski en
  • srpski srpski srpski sr
Escalating into Holocaust
  • Početna
  • Logor Sajmište
  • Zbornik
  • Baza podataka
  • Aktivnosti
    • Manifestacija I –
      Beograd 20-22.05.2016.
    • Manifestacija II –
      Niš 22.06.2016
    • Manifestacija III –
      Amsterdam 21.09.2016
    • Manifestacija IV –
      Kragujevac 19-20.10.2016
    • Manifestacija V –
      Stokholm 07.12.2016
    • Manifestacija VI –
      Novoi Sad 25.01.2017
  • Search
ћирилица | latinica
  • ESKALACIJA U HOLOKAUST

    OD STRELJAČKIH VODOVA DO GASNOG KAMIONA KONCENTRACIONOG LOGORA NA SAJMIŠTU:
    DVE ODLUČUJUĆE FAZE HOLOKAUSTA U SRBIJI

Međunarodni projekat pod vođstvom Istorijskog arhiva Beograda

Osnovne aktivnosti projekta koji je realizovan od septembra 2015. do februara 2017. godine fokusirale su na saradnju i razmenu znanja i iskustava sa institucijama i vodećim stručnjacima širom Evrope u okviru polja kulture sećanja, istraživanja i edukacije o Holokaustu.

Polazeći od Holokausta u Srbiji kao neodvojivog dela zajedničkog evropskog iskustva i narativa o Holokaustu, posebna pažnja posvećena je evropskoj dimenziji Holokausta, te istorijskim poukama iz kojih su kasnije izrasle osnovne evropske demokratske tekovine poštovanja i čuvanja tolerancije, raznolikosti i ljudskih prava.

Kroz seriju od 6 javnih manifestacija u Srbiji, Holandiji i Švedskoj u okviru kojih su održane konferencije, stručni seminari, radionice i izložbe, vodeći srpski i međunarodni eksperti prezentovali i diskutovali su različite aspekte kulture sećanja, istraživanja i edukacije o Holokaustu, kao i izazove sa kojima se savremena Evropa suočava: antisemitizam, antiromizam, rasizam, diskriminacija, netolerancija i ksenofobija, nacionalizam, širenje neonacizma i ekstremne desnice, itd.

Holokaust u Srbiji kao neodvojivi deo evropskog narativa o Holokaustu

Poseban akcenat stavljen je na razvijanje međunarodne saradnje sa relevantnim stručnim institucijama sa ciljem uspostavljanja dugoročne razmene iskustava iz oblasti komemoracije, istraživanja i edukacije o Holokaustu, kao i predstavljanja istorije Srbije u Drugom svetskom ratu, koja je van uskih stručnih krugova još uvek uglavnom nepoznata širom Evrope.

Rezultati projekta

Baza podatakaIzložbaNastavni materijalPublikacija

Arhivska građa

do sada neobrađena arhivska građa o zatočenicima koncentracionog logora na Sajmištu sada je obrađena i dostupna on-lajn

U okviru projekta Istorijski arhiv Beograda je obradio do sada neobrađenu arhivsku građu o zatočenicima koncentracionog logora na Sajmištu (Judenlager Semlin). Kreirana je nova on-lajn baza podataka koja je sada dostupna naučnoj i široj javnosti.

Povezujući građu različitih arhivskih fondova, arhivisti Istorijskog arhiva Beograda su stvorili obimnu bazu podataka koja sadrži osnovne informacije o jevrejskim žrtvama ubijenim u koncentracionom logoru na Sajmištu, kao što su ime, prezime, ime oca, zanimanje, ali i podatke koji se tiču predratnog života beogradskih Jevreja.

Stvaranje baze podataka o žrtvama logora na Sajmištu je nastavak šire inicijative Istorijskog arhiva Beograda da se obrade i naučnoj i široj javnosti učine dostupnim podaci o žrtvama stradalim u nacističkim logorima u Beogradu, u okviru koje je pre par godina Istorijski arhiv Beograda radio na obradi podataka o žrtvama logora na Banjici.

Baza podataka - logor Samište

Izložba ”Oktobar 1941”

o mesecu u kojem je zločin nad nedužnim civilima dostigao najveće razmere

Izložbu ”Oktobar 1941 – 31 dan zločina Holokausta, genocida i terora nacističke Nemačke i kolaboracionističke vlasti u Srbiji” su u okviru projekta pripremili partneri iz Centra za istraživanje i edukaciju o Holokaustu (CIEH) iz Beograda. Namera autora izložbe dr Milovana Pisarija i Nikole Radića Lucatija bila je da predstave priču o događajima u Srbiji tokom meseca oktobra 1941. godine u kojem je zločin nad nedužnim civilima dostigao najveće razmere, kada su streljački vodovi ubili hiljade Srba, Jevreja i Roma.

Mesec oktobar, takođe, predstavlja ključni period za Holokaust u Srbiji: on je istovremeno završetak prve faze – faze ubijanja jevrejskih muškaraca, i početak druge faze – faze interniranja i ubijanja jevrejskih žena i dece. U oktobru 1941. je, kako podsećaju autori, doneta odluka o osnivanju logora na Sajmištu.

U okviru aktivnosti projekta ”Eskalacija u Holokaust”, posetioci su imali priliku da izložbu posete u Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu, a predstavljena je i na stručnim skupovima u Amsterdamu i Stokholmu.

Izložba ”Oktobar 1941” na sajtu CIEH

Nastavni materijal ”Ester”

dramatizovane priče u formi grafičkih novela o predratnom životu Jevreja i stradanju u logoru na Sajmištu

Ester je nastavni materijal čiji najvažniji deo predstavlja kolekcija dramatizovanih priča u formi grafičkih novela o životima i stradanju naših sugrađana koji su ubijeni u logoru na Sajmištu. Prateći priče iz perspektive dece, upoznajemo njihove porodice, život pre rata, i stradanje za vreme okupacije i tokom Holokausta. Bazirane na stvarnim istorijskim događajima i ličnostima, priče se oslanjaju se na arhivsku dokumentaciju, fotografije, svedočanstva i drugu istorijsku građu.

Autor koncepta je Miško Stanišić iz partnerske organizacije Teraforming . U toku rada na zbirci Ester konsultovani su stručnjaci iz Srbije, Nemačke, Austrije i Holandije, a na realizaciji je radio stručni tim sačinjen od istoričara, pedagoga, nastavnika, stručnjaka za jevrejsku kulturu i tradiciju, preživelih Holokausta, kao i grupa ilustratora iz Srbije i Holandije.

Grafičke novele, nastavni materijal, zbirka zadataka za učenike, uputstva za nastavnike, i niz dodatnih materijala kao što su mape, istorijske fotografije i dokumenti, infografike, hronološke prezentacije istorijskih događaja itd. dostupne su na veb prezentaciji Ester.rs na srpskom i engleskom jeziku.

Nastavni materijal ”Ester”

Publikacija ”Eskalacija u Holokaust”

zbornik stručnih radova i prezentacija prikupljenih tokom 6 međunarodnih manifestacija

Zbornik radova, prezentacija i predavanja koja su održali stručnjaci iz Srbije i iz inostranstva na 6 manifestacija, prikupio je i obradio uređivački tim projekta na čelu sa stručnjacima Odsjeka za kulturne studije Sveučilišta iz Rijeke.

Uskoro više detalja…

Publikacija ”Eskalacija u Holokaust”

Međunarodne manifestacije

  • Novi Sad

    24. januar 2017.

  • Stokholm

    7. decembar 2016.

  • Kragujevac

    19-20. oktobar 2016.

  • Amsterdam

    21-22. septembar 2016.

  • Niš

    22. juni 2016.

  • Beograd

    20-22. april 2016

1
2
3
4
5
6

Trajanje projekta

1. 9. 2015 – 28. 2. 2017.

Međunarodne manifestacije u Srbiji, Holandiji i Švedskoj

Serija od šest međunarodnih manifestacija održana je u periodu od aprila 2016. do februara 2017.

Pored prezentacije baze podataka, izložbe i edukativnog materijala, svaka manifestacija je obrađivala dve glavne teme o kojima su diskutovali domaći i međunarodni eksperti: jednu koja se odnosi na Holokaust u Srbiji, i drugu koja tretira Holokaust u širem evropskim kontekstu, sa osvrtom na iskustva i praksu komemoracije, istraživanja i edukacije.

Pored toga, održane su i debate, radionice i predavanja koja se tiču nastave o Holokaustu, o Holokaustu kao zajedničkom evropskog istorijskom iskustvu i narativu, kao i o nizu aktuelnih evropskih izazova u suočavanju sa netolerancijom, antisemitizmom, antiromizmom i drugim temama.

Manifestacije su održane u Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu (Srbija), Amsterdamu (Holandija) i Stokholmu (Švedska).

Više o programu i učesnicima možete pročitati u rubrici ”Aktivnosti” (ili kliknite na linkove na mapi).

Partneri u projektu

 

Istorijska pozadina

Koncentracioni logor Sajmište bio je logor smrti za jevrejske i romske žene, decu i starce iz okupirane Srbije. Za samo šest nedelja, u aprilu i maju 1942, jevrejski zatočenici Sajmišta bili su sistematski ubijani u gasnom kamionu, koji je za tu namenu bio specijalno dopremljen iz Berlina. Smatra se da je u logoru Sajmište nastradalo preko 6000 Jevreja.

Istorijska pozadina i hronologija logora na Sajmištu

Inicijativa Istorijskog arhiva Beograda

Više od 70 godina nije bilo detaljnijih podataka o žrtvama logora, sve dok arhivisti Istorijskog arhiva Beograda nisu prilikom revizije fondova 2015. godine otkrili neobrađenu arhivsku građu koja sadrži dokumentaciju i prijave smrti za više od 3000 Jevreja ubijenih u logoru Sajmište. Motivisan ovim otkrićem, Istorijski arhiv Beograda inicirao je projekat ”Eskalacija u Holokaust” kao široku međunarodnu saradnju sa ciljem da se istraže savremena iskustva i metodologije, kako bi se pronađeni materijal obradio i predstavio javnosti na najbolji i najefektniji način.

Staro Sajmište

Budućnost Sajmišta – Mesto sećanja

Na mestu bivšeg logora nikada nije sagrađen memorijalni centar niti muzej. Dugo vremena, mesto na kome se nalazio logor zbog nebrige bilo je u veoma lošem stanju.

Nedavno, Skupština grada Beograda je najavila plan izgradnje stalnog Memorijalnog kompleksa na mestu logora. Muzej žrtava genocida u Beogradu i novoosnovana Komisija za Memorijalni centar prave plan za izgradnju Centra i Muzeja, koja treba da počne 2017. godine.

Dovođenjem koncentracionog logora Sajmište u centar pažnje domaće i međunarodne stručne javnosti, i stvaranjem materijala koji će budući centar moći da koristi u svom radu, projekat ”Eskalacija u Holokaust” će svakako doprineti ovom važnom zadatku.

Staro sajmište

Pokrovitelji projekta

Projekat finansiran od strane:
Izvršne agencije za obrazovanje, audiovizuelne medije i kulturu (EACEA),
u okviru programa Evropske komisije
„Evropa za građane” – Strand 1: Evropsko sećanje

Projekat su podržali:
Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, i
Gradska uprava Grada Beograda – Sekretarijat za Kulturu

Podeli
  • Share on Facebook
  • Share on Twitter
  • Share on Google+
  • Share on Linkedin
  • Share by Mail

Istorijski arhiv Beograda:

Dragan Gačić, rukovodilac projekta

Istorijski arhiv Beograda
Palmira Toljatija 1
11070 Novi Beograd

Za partnerske organizacije:

Tijana Kovčić, Istorijski arhiv Beograda
Nikola Radić Lucati, CIEH
Miško Stanišić, Teraforming
Dr Vjeran Pavlaković, Sveučilište u Rijeci
Dr Erik Somers, NIOD

Menadžment projekta:

Nevena Bajalica, menadžer projekta
Teraforming / Kuća Ane Frank Amsterdam

Kontakt

kontakt formular

© Copyright - Eskalacija u Holokaust 2016–2017
  • Partneri
  • U medijima
  • Kontakt
Scroll to top