Важан датум
21. октобар, Дан сећања на српске жртве у Другом светском рату
-->
19-20. октобар 2016. КРАГУЈЕВАЦ
Учесници из:
црно-беле фотографије: Никола Радић Луцати
После уводних предавања уследиле су три једночасовне панел дискусије:
Уводна презенација:
Злочини Вермахта у Крагујевцу у октобру 1941
Ненад Ђорђевић, историчар, директор Народног музеја Крагујевца
Панелисти:
Др Милан Кољанин, исотричар, Институт за савремену историју Србије
Тилман Милер-Кукелберг, историчар и едукатор у Едукативном и меморијалном центру „Кућа Ванзејске конференције“, Берлин, Немчка;
Раде Ристановић, историчар
Модератор:
Невена Бајалица, Тераформинг/Кућа Ане Франк у Амстердаму, Холандија
Уводна презенација:
Компаративна презентација узрока и облика масовних одмазди против цивилног становништва од стране нациста
Санела Шмит, историчар, истраживач у пројекту „Прогон Јевреја 1933–1945“, Институт за савремену историју Минхен-Берлин (Немачка).
(презентацију је интерпретирала Борка Супичић)
Панелисти:
Др Харис Дајч, историчар, Одељење за историју Филозофског факултета Универзитета у Београду
Др Сања Петровић-Тодосијевић, историчар, Институт за новију историју Србије, Београд;
Модератор:
Др Милован Писари, историчар, Центар за истраживање и едукацију о Холокаусту, Београд
Уводна презенација :
ЕХРИ-Европска инфраструктура за изучавање Холокауста – стварање дигиталне инфраструктуре и контакт мреже у светлу европског културног идентитета и разноликости
Др Мартин Еикофт, историчар, НИОД Институт за студије рата, Холокауста и геноцида из Амстердама, Холандија;
Панелисти:
Силвија Крејаковић, историчар, музејски саветник у Народном музеју Краљево
Александар Динчић, историчар, Народни музеј Ниш
Ивана Груден Милентијевић, историчар, Народни музеј Ниш;
Модератор:
Невена Бајалица, Тераформинг/Кућа Ане Франк у Амстердаму, Холандија
Након сесија и панел дискусија, Никола Радић Луцати из Центра за истраживање и едукацију о Холокаусту, представио је као ко-аутор концепт и идеју изложбе „Октобар 1941“, која ће у Крагујевцу бити отворена у фебруару 2017.
Конференција у Крагујевцу окупила је бројне учеснике који проучавају Холокауст са различитих аспеката: научних, едукативних, истраживачких, архивистичких итд. У веома живим дискусијама учествовали су поред панелиста и остали присутни грађани из Крагујевца и околине: Краљева, Чачка и Ниша.
Конференцији су присуствовали представници управе града Крагујевца и локалних медија, представници Музеја Спомен парка 21. октобар Крагујевац, Народног музеја Крагујевца, Народног музеја Ниша, Народног музеја Краљева. Учествовали су и представници научног сектора, са Филозофског факултета у Београду, Института за новију историју Србије као и са Института за савремену историју Србије. Такође су били присутни и представници јеврејске заједнице из Друштва за очување сећања на Холокауст – огранак у Крагујевцу, представници Центра за стручно усавршавање , библиотека, наставници историје из гиманзија из Крагујевца и Чачка.
У раду конференцији су учествовали и представници партнерских организација у пројекту.
Веома жива размена мишљења водила се након сваке сесије и у њој су равноправно учествовали предавачи, панелисти и други присутни заинтересовани грађани. У многим питањима, коментарима и конструктивним дискусијама, размењена су и сучељена различита мишљења, искуства и предлози, који су отворили бројна нова питања којима се у наредним приликама треба додатно бавити. Конференција је испунила виљ да на овај начин повеже људе из различитих бранши заинтересоване за истраживање, едукацију и сећање на Холокауст у ширем европском контексту.
УЧЕСНИЦИ КОНФЕРЕНЦИЈЕ
Музеј спомен-парк 21. октобар , Крагујевац
Организатор радионице са темом Едукациони и меморијални центар „Кућа Вазнејске конференције“ – педагошки рад и успешни пример била партнерска организација у пројекту Тераформинг.
Радионицу је водио Тилман Милер Кукелберг, историчар и едукатор у Едукационом и меморијалном центру „Кућа Ванзејске конференције“ из Берлина, а радионици су поред експерата који се баве Холкаустом, присуствовали представници локалних музеја и наставници средњих школа и гиманзија из Крагујевца и Чачка.
На радионици је представљена историјска позадина Вазнејске конференције нацистичких званичника која је одржана 20. јануара 1942. године у Гросер Ванзеу, предграђу Берлина поводом „коначног решавања Јеврејског питања“. Тилман Кукелберг је присутнима указао на појединости и разлоге везане за формирање меморијалног и едукативног центра на том историјском месту 1992. године када се обележавала педесета годишњица од одржавања конференције, како центар организује свој рад и како обавља едукативне и педагошке активности као и на начине успостављања сарадње са наставницима, педагозима и едукаторима који се баве темом Другомг светскг рата, нацизмом и Холокаустом.
Радионица је изазвала посебно интересовање присутних педагошких радника, а бројна питања односила су се у највећем делу на доступност едукативних материјал, остваривање додатне професионалне едукације и размену искустава.