Важан датум
Септембар 1943 – нацисти су ухапсили последње холандске Јевреје и и депортовали их у логоре смрти. Укупно 104.000 холандских Јевреја убијено је у Холокаусту.
-->
21-22. септембар 2016. АМСТЕРДАМ
Учесници из:
Холандски музеј Холокауста (National Holocaust Museum) управо је у настајању. Пројекат креирања музеја иницирала је и финансира Јеврејска заједница Холандије. Пројекат води Анемик Гринголд (Annemiek Gringold), која је уједно и члан Радне групе за музеје и меморијалне центре у Међународној алијанси за сећање на Холокауст – IHRA (IHRA Museums and Memorials Working Group). Пошто за сада нема довољно средстава за стварање комплетног музеја, планирано је да се радови на уређењу простора, те концепт и поставка музеја развијају и више фаза, са циљем да се за 3-4 године тај процес заврши.
Анемик Гринголд је у простору будућег музеја примила делегацију из Србије, и остале госте из Белгије, Хрватске и Шведске. Музеј се налази у простору бивше школе (Hervormde Kweekschool) у којој су се одиграли драматични догађаји за време окупације. У то време, у суседном дворишту су била затворена јеврејска деца пре депортације у логор Вестерборг. Чланови покрета отпора су кроз школско двориште успели да прокријумчаре 600 јеврејске деце и на тај начин их спасу из нацистичких канџи.
Од раније постоји један други музеј, преко пута са друге стране улице, у старом театру који је служио као привремени центар за окупљање ухапшених Јевреја пре депортације у камп Вестерборг, и даље у логоре смрти. Тај музеј зове се ”Холандски театар” (Hollandsche Schouwburg). Музеј Холандски театар спада у ширу музеолошку целину познату као ”Јеврејска културна четврт Амстердама” заједно са Јеврејским историјским музејем, Дечјим јеврејским музејом, Португалском синагоготом, Јеврејском библиотеком Етс Хаим (најстаријом још увек активном јеврејском библиотеком на свету) и Дигиталним јеврејским спомеником.
Музеј Холандски театар је до сада био најважнији део Јеврејске културне четврти Амстердама који је био посвећен Холокаусту. Са настајањем новог Холандскох музеја Холокауста, како нам је објаснила Анемик Гринголд, створен је простор да се Холокауст у Холандији представи из два угла. Немоћ, ексклузија и геноцид биће представљени у старом театру, односно Музеју Холандски театар, док ће нада, спас и храброст бити представљени у новом Музеју Холокауста у бившој школи. Пошто је цео пројекат иницијатива Јеврејске заједнице Холандије, концепт и саржај одражаваће јеврејску перспективу према Холокаусту. Но циљна група је шира, и обухвата и јеврејску и нејеврејску популацију, како из Холандије, тако и многобројне посетиоце Амстердама из иностранства, те наравно школску омладину и студенте.
за време рата – и данас
ХЕНК је обичан холандски дечак који, иако је Холандија окупирана, нема посебан став о дешавањима око њега. Он сматра да је рат узбудљив, али и страшан. Хенк упркос свему живи релативно миран живот, иде у школу и игра се са другарима.
Девојчица ЕВА је Јеврејка, и проживела је тешке дане антијеврејских мера, сакривања и депортацију у логор. Успела је да преживи и врати се у Холандију након рата.
Дечак ЈАН је син припадника покрета отпора, чије искуство је испуњено страхом и бригом за оца који је противник окупације и активан члан покрета отпора. Јан је морао да се скрива код породица симпатизера покрета отпора да га нацисти не пронађу.
НЕЛИ је ћерка активног холандског нацисте, и као четрнаестогодишња девојчица и сама припадник нацистичког подмладка. Нели је проживела понижења и срамоту након рата, јер су њену породицу сматрали издајницима.
Симбол и узор познат у целом свету
Кућа Ане Франк у Амстердаму је данас музеј и центар за едукацију. Кућу у којој се некада сакривала породица Ане Франк посетило је од 1960 године више од 26.000.000 (двадесет и шест милиона!) посетилаца из целог света.
Одељење за едукацију Куће Ане Франк бави се развијањем метода и наставних средстава за учење о толеранцији, људским правима, о антисемитизму и холокаусту, како у Холандији, тако и кроз међународну сарадњу.
Ото Франк, Анин отац и оснивач Фондације, имао је визију да Кућа Ане Франк не буде само музеј, већ да постане међународни омладински центар. Нјегова жеља је била да то буде место за дијалог, где би млади људи могли да се окупљају, место које служи као опомена из прошлости, али фокусирано на будућност.
Кућа Ане Франк је активна у целом свету, па тако и у Србији. Моментално се у Србији налазе изложбa ”Читамо и пишемо са Аном Франк”, коју је за употребу у Србији адаптирао и превео Тераформинг. Такође, ту је и изложба ”Историја за данас”. А почео је и рад на едукативним материјалима о антисемитизму које је развила Кућа Ане Франк, а у Србији се имплементирају у сарадњи са ОЕБС-ом, министарствима Владе Републике Србије, јеврејском заједницом и другим партнерима.
Након посете музеју, учесници пројекта ”Ескалација у Холокауст” су имали прилику да се сретну са Јан Ерик Дубелманом (Jan-Erik Dubbelman), директором међународног оделења Куће Ане Франк. Циљ овог састанка био је пре свега заокруживање амстердамског дела програма ”Ескалација у Холокауст” и његова анализа. У једночасовном разговору са Дубелманом учесници су представили своје рефлексије протеклих два дана програма, те изнели лична виђења о томе која најважнија искуства са собом носе након посете Амстердаму. Сви су истакли значај размене искустава, идеја и знања са колегама из различитих делова Европе, као и стварање нових контаката. Програм је био занимљив и инспиративан, а укупна организација манифестације веома успешна.
Фотографије:
у боји: Мишко Станишић
црно-беле: Никола Радић Луцати