Važan datum
22. april, Dan sećanja na žrtve Holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu
-->
22. april, Dan sećanja na žrtve Holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu
Nemački logor na starom Beogradskom sajmištu
20-22. april 2016. B E O G R A D
Učesnici iz:
U sredu 20. aprila 2016. u Istorijskom arhivu Beograda, uz prisustvo mnogobrojnih uvaženih gostiju i posetilaca, otvorena je izložba ”Oktobar 1941 – Eskalacija u Holokaust”.
Autori izložbe su dr Milovan Pisari i Nikola Radić Lucati iz Centra za istraživanje i edukaciju o Holokaustu (CIEH) iz Beograda. Kroz arhivsku građu i štampu na 32 panoa predstavljen je svaki dan u oktobru 1941. godine, kada su u Srbiji započete masovne odmazde nad civilima, Srbima, Jevrejima i Romima. To je vodilo ka poslednjoj fazi Holokausta u Srbiji – sistematskom ubijanju preostalih Jevreja žena i dece zatvorenih u logoru Sajmište, koristeći ozloglašeni gasni kamion, tzv. dušegupke.
Otvaranju izložbe prethodila je konferencija za štampu na kojoj su projekat i manifestaciju u Beogradu predstavili mr Dragan Gačić, rukovodilac projekta i direktor Istorijskog arhiva Beograda, mr Vladan Vukosavljević, Sekretar u Sekretarijatu za kulturu grada Beograda, Nevena Bajalica, menadžer projekta i suosnivač međunarodne mreže Teraforming Stokholm-Amsterdam-Novi Sad, i dr Milovan Pisari, koautor izložbe.
Na svečanom otvaranju izložbe govorili su mr Dragan Gačić, direktor Istorijskog arhiva Beograda, nj.e. Josif Levi (Yossef Levy) ambasador Izrela, i nj.e. Aksel Ditman (Axel Dittmann) ambasador Nemačke.
Ambasador Izraela u Srbiji nj.e. Josef Levi (Yossef Levy) rekao je da ne treba zaboraviti ono što se dogodilo na Sajmištu i da treba negovati to sećanje. On je podsetio da je u Drugom svetskom ratu u Evropi stradalo šest miliona Jevreja, muškaraca, žena, dece, beba od strane nacističkih okupatora. Levi kaže da su Jevreji masovno ubijani od strane nacističkih okupatora, da su ubistva izvršavali i ustaše, mađarska žandarmerija, ali je bilo i Srba koji su izvršavali naređenja okupatora. „Bilo je Srba koji su pomagali na svaki način Jevrejima, ali bilo je i onih koji su učestvovali u kolektivnim ubistvima“, rekao je ambasador Izraela.
Ambasador Nemačke u Srbiji nj.e. Aksel Ditman (Axel Dittmann) rekao je da se zločini koje su počinile tadašnje vlasti u Nemačkoj moraju zapamtiti i da se bez sećanja na njih ne mogu zatvoriti vrata zlu.
Otvaranju su prisustvovali i ambasador Hrvatske nj.e. Gordan Markotić i ambasador Crne Gore nj.e. Branislav Mićunović.
Izložba je otvorena do 28. maja 2016. godine od 10.00 – 17.00 časova, svakog dana osim nedelje i ponedeljka.
Otvaranju su prisustvovali i internacionalni stručnjaci – gosti iz Nemačke, Holandije, Mađarske, Austrije, Švedske i Hrvatske, učesnici međunarodne konferencije ”Eskalacija u Holokaust”. Gosti iz inostranstva su uz mnoge komplimente pohvalili izložbu. Između ostalog, dr Gerhard Baumgartner (Gerhard Baumgartner) iz Beča, direktor Arhiva austrijskog pokreta otpora, pozvao je domaćine da kroz saradnju dva arhiva organizuju gostovanje izložbe u Beču.
U junu će izložba putovati dalje, u Niš. Manifestacija u Beogradu bila je prva u nizu međunarodnih manifestacija koje će u okviru projekta Eskalacija u Holokaust biti održane u Nišu, Kragujevcu, Novom Sadu, Amsterdamu i Stokholmu.
Nakon otvaranja izložbe za goste iz inostranstva organizovana je poseta starom Sajmištu. Uz stručno vođenje Nikole Radiđa Lucatija iz Centra za istraživanje i edukaciju o Holokaustu (CIEH) iz Beograda, gosti iz Nemačke, Holandije, Mađarske, Austrije, Švedske i Hrvatske su se upoznali sa istorijom područija starog Sajmišta pre, za vreme i posle Drugog svetskog rata.
crno-bele fotografije: Nikola Radić Lucati
Preuzeto sa YouTube kanala Istorijskog Arhiva Beograda.
Preuzeto sa sajta Radio Slobodna Evropa
U četvrtak 21. aprila 2016. održana je međunarodna konferencija ”Eskalacija u Holokaust” u Palati Srbija u Beogradu.
Konferencija je fokusirala na dve teme:
Tema 1: Holokaust u Srbiji i širi plan za uništenje evropskih Jevreja
Tema 2: Holokaust i Porajmos u kulturi sećanja: regionalne specifičnosti i zajednički evropski narativ kao temelj društvenih vrednosti raznolikosti, tolerancije i ljudskih prava
Konferenciju su pozdravnim govorima otvorili mr Dragan Gačić, direktor Istorijskog arhiva Beograda, i Goran Vesić, gradski menadžer i član Komisije za utvrđivanje programske koncepcije i davanje predloga modela upravljanja Memorijalnim kompleksom na „Starom beogradskom sajmištu”.
Potom je dr Milan Koljanin, istoričar iz Instituta za savremenu istoriju iz Beograda održao uvodno predavanje: Istorijska pozadina – koncentracioni logor na Sajmištu
.
Tijana Kovčić iz Istorijskog arhiva Beograda predstavila je zatim rad na bazi podataka o žrtvama logora na Sajmištu. Ova baza podataka je okosnica međunarodnog projekta ”Eskalacija u Holokaust” i poslužiće ne samo novom istraživanju, edukaciji o Holokaustu, nego i budućem permanentnom memorijalnom centru na Sajmištu.
Usledile su 4 jednosatne panel diskusije:
Nakon panel diskusija, završnu reč imao je dr Ruben Fuks, predsednik Saveza jevrejskih opština Srbije.
Razmena iskustava domaćih i stranih stručnjaka ovaj simpozijum učinila je izuzetno zanimljivim. U mnoštvu konstruktivnih diskusija aktivno su učestvovali ne samo panelisti, već i ostali prisutni.
Među pedesetak učesnika konferencije, osim predstavnika uprave Grada Beograda, bili su između ostalih i stručnjaci SANU, Muzeja žrtava genocida, Odeljenja za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Instituta za savremenu istoriju, Instituta za noviju istoriju, Istorijskog arhiva Beograda, Istorijskog arhiva Novog Sada, Jevrejskog istorijskog muzeja u Beogradu, Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu. Takođe, konferenciji su važan doprinos dali i predstavnici jevrejskih zajednica, organizacije Haver Srbija, nevladinih organizacija, te drugi uvaženi pojedinci.
Naravno, na konferenciji su učestvovali i predstavnici ostalih partnerskih organizacija projekta ”Eskalacija u Holokaust”: mreže Teraforming iz Stokholma, Amsterdama i Novog Sada, Centra za istraživanje i edukaciju o Holokaustu iz Beograda, i Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci.
Izuzetno značajan doprinos su skupu dali i gosti iz inostranstva, među kojima su bili:
U okviru projekta Eskalacija u Holokaust međunarodni simpozijumi će biti organizovani i u Nišu, Kragujevcu, Novom Sadu, Bukureštu, Amsterdamu i Stokholmu.
crno-bele fotografije: Nikola Radić Lucati
U okviru trećeg i poslednjeg dana manifestacije u Beogradu – 22. aprila 2016. održane su dve radionice u Istorijskom arhivu Beograda.
Organizator prve radionice je bio Institut za studije rata, Holokausta i genocida (NIOD) iz Amsterdama. Institut je osnovan 8. maja 1945. sa zadatkom da obradi istoriju Drugog svetskog rata u Holandiji. Od 1. januara 1999. godine Institut je deo Kraljevske akademije nauka i umetnosti (KNAV). Od 2010. Institut je spojen sa Centrom za istraživanje Holokausta i Genocida i sada posluje pod imenom Institut za studije rata, Holokausta i genocida NIOD. NIOD je takođe poznat kao vodeća arhivska ustanova kada je u pitanju građa vezana za Drugi svetski rat u Holandiji
Institut za studije rata, Holokausta i genocida NIOD je partner na projektu ”Eskalacija u Holokaust”. Kontribucija NIOD-a manifestaciji u Beogradu bila je radionica ”Digitalni spomenik”, koju je vodila Anat Harel, menadžer projekta u Jevrejskom istorijskom muzeju u Amsterdamu. Anat je predstavila projekat ”Digitalni spomenik i onlajn zajednica sećanja” koji vodi Jevrejski istorijski muzej iz Amsterdama. Projekat je započeo još 2000. godine i prošao je kroz nekoliko faza. Najnovija verzija ”Digitalnog spomenika” je puštena u upotrebu tek pre nekoliko dana, krajem aprila 2016.
”Digitalni spomenik” je specifična arhiva žrtava Holokausta holandske jevrejske zajednice. Svaka od 104.000 žrtava koliko ih je popisano u ovom arhivu ima svoju ”stranicu” na kojoj su sakupljeni podaci o njenom životu, fotografije, mape, sećanja preživelih ili potomaka. Svi ovi podaci su kontribucije preživelih i potomaka, koji na taj način i vode, uređuju i kontinuisano grade ovu ”onlajn zajednicu sećanja”.
Veb mesto projekta: www.joodsmonument.nl
Organizator druge radionice je mreža Teraforming Stokholm-Amsterdam-Novi Sad. Teraforming je takođe partnerska organizacija projekta ”Eskalacija u Holokaust”. U okviru projekta Teraforming razvija nastavne materijale i pedagošku metodologiju koja će koristiti arhivsku građu o žrtvama logora na Sajmištu da đacima i studentima približi život Jevreja u Beogradu pre rata i za vreme Holokausta. Nastavni materijali će između ostalog koristiti jezik grafičke novele. Tim povodom Teraforming je organizovao radionicu na kojoj će se predstaviti međunarodna iskustva o korištenju vizuelnog jezika u predstavljanju Holokausta – od filma, stripa do animacije, kao i o iskustvima korištenja arhivske građe i istorijske dokumentacije u edukaciji.
Predavači i učesnici panela:
Voditelj programa:
Oko 40 učesnika radionice, studenata, nastavnika, likovnih umetnika, predstavnika nevladinih organizacija, i drugih, aktivno je učestvovalo u debati.
Deo radionice ”Grafička novela u edukaciji o Holokaustu” zabeležena okom kamere.
Za vreme panel diskusije za stolom sede sa leva na desno: Iva Ćirić, dr Akim Dža, prof. dr nevena Daković, Gabriel Kausbruk i Nevena Bajalica. Moderator: Miško Stanišić
Još video snimaka sa radionice ”Grafička novela u edukaciji o Holokaustu” možete pogledati na sajtu www.terraforming.org ili na YouTube kanalu Istorijskog Arhiva Beograda.
Dragan Gačić, rukovodilac projekta
Istorijski arhiv Beograda
Palmira Toljatija 1
11070 Novi Beograd
Tijana Kovčić, Istorijski arhiv Beograda
Nikola Radić Lucati, CIEH
Miško Stanišić, Teraforming
Dr Vjeran Pavlaković, Sveučilište u Rijeci
Dr Erik Somers, NIOD