Trajanje projekta
1. 9. 2015 – 28. 2. 2017.
-->
Projekat je zasnovan na širokoj evropskoj saradnji i partnerstvu institucija i organizacija različitih polja stručnosti i formi delovanja. Ova saradnja je motivisana zajedničkim ciljem da se podrži istraživanje, edukacija i sećanje na Holokaust, sa posebnim osvrtom na zajedničke evropske aspekte Holokausta i Holokausta u Srbiji kao neodvojivog dela zajedničkog evropskog istorijskog iskustva, u cilju razvijanja mostova naučne i kulturne saradnje i traženja zajedničkih rešenja za izazove sa kojima se Evropa danas suočava.
Koncentracioni logor Sajmište bio je logor smrti za jevrejske i romske žene, decu i starce iz okupirane Srbije. Za samo šest nedelja, u aprilu i maju 1942, jevrejski zatočenici Sajmišta bili su sistematski ubijani u gasnom kamionu, koji je za tu namenu bio specijalno dopremljen iz Berlina. Smatra se da je u logoru Sajmište nastradalo preko 6000 Jevreja.
Više od 70 godina nije bilo detaljnijih podataka o žrtvama logora. Međutim, nedavno su arhivisti Istorijskog arhiva Beograda otkrili, prilikom revizije fondova, neobrađenu arhivsku građu, koja sadrži dokumentaciju i prijave smrti za više od 3000 Jevreja ubijenih u logoru Sajmište. Motivisan ovim otkrićem, Istorijski arhiv Beograda inicirao je široku međunarodnu saradnju sa ciljem da se istraže savremena iskustva i metodologije, kako bi se pronađeni materijal obradio i predstavio javnosti na najbolji i najefektniji način.
Na ovaj način projekat će doprineti širem sagledavanju Holokausta u evropskom kontekstu i daljem istraživanju njegovog ključnog uticaja na stvaranje univerzalnih vrednosti u posleratnoj Evropi, uključujući i izazove rastućih tendencija netolerancije, diskriminacije, antisemitizma i antiromizma sa kojima se Evropa danas suočava.
Projekat finansira EACEA Obrazovna, audiovizuelna i kulturna izvršna agencija Evropske komisije kroz program „Evropa za građane“ – Aktivno sećanje u Evropi
1. 9. 2015 – 28. 2. 2017.
Kroz seriju od 6 javnih manifestacija u Srbiji, Švedskoj i Holandiji, međunarodni eksperti će predstaviti i raspravljati o zajedničkim evropskim aspektima Holokausta, istraživanjem, komemoraciji i edukaciji o Holokaustu, kao i o savremenim zajedničkim evropskim izazovima – netoleranciji, antisemitizmu, antiromizmu, ksenofobiji i dr.
U okviru projekta biće realizovana baza podataka žrtava Holokausta stradalih u koncentracionom logoru Staro Sajmište u Beogradu, putujuća izložba, i set edukativnih materijala. Sve će to biti predstavljeno na javnim manifestacijama.
Baza podataka će sadržati osnovne informacije o žrtvama, kao što su ime, prezime, ime oca, zanimanje itd, koje su ubijene u koncentracionom logoru Sajmište. Pored toga, baza podataka će sadržati i podatke koji se tiču predratnog života beogradskih Jevreja koji su ubijeni u koncentracionom logoru Sajmište. Baza će biti pretraživa i dostupna na internetu.
Izložba se fokusira na oktobar 1941. Svakog dana u oktobru 1941. nacistička okupaciona vlast i njihovi pomagači vršili su masovna ubijanja na različitim lokacijama po okupiranoj Srbiji. Streljački vodovi ubili su hiljade civila: Srba, Jevreja i Roma. To je vodilo ka poslednjoj fazi Holokausta u Srbiji – sistematskom ubijanju preostalih Jevreja (žena i dece) zatvorenih u logoru Sajmište u Beogradu, koristeći ozloglašeni gasni kamion, takozvana dušegupka.
Serija od 6 međunarodnih manifestacija održaće se u periodu od aprila 2016. do februara 2017. Pored prezentacije baze podataka, izložbe i edukativnog materijala, svaka manifestacija će se usredsrediti na dve glavne teme: jedna koja se odnosi na Holokaust u Srbiji, i druga koja tretira Holokaust u Srbiji u širem evropskim kontekstu, a o kojima će diskutovati domaći i međunarodni eksperti.
Pored toga, biće održane i radionice i predavanja koja se tiču nastave i podučavanja o Holokaustu, Holokausta kao zajedniškog evropskog iskustva, kao i aktuelnih evropskih izazova u suočavanju sa netolerancijom, antisemitizmom, antiromizmom i drugim temama.
Manifestacije će se održati u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu (Srbija), Amsterdamu (Holandija) i Stokholmu (Švedska). Projekat će biti prezentovan i u Bukureštu na plenumu Međunarodne alijanse za sećanje na Holokaust (IHRA).
Trodnevna manifestacija u Beogradu biće održana 20-22. aprila 2016. godine
Edukativni materijali sastojaće se od 5 knjižica sa priručnicima za nastavnike. Biće dostupni i na Internetu i u štampanoj formi, a fokusiraće se na mlade jevrejske žrtve, učenike beogradskih škola koji su ubijeni u koncentracionom logoru Sajmište 1942.
Kroz lične priče mladih žrtava, njihovih porodica i drugih ljudi u njihovom okruženju, edukativni materijal će predstaviti i predratni život Jevreja u Beogradu, Holokaust i njegove razarajuće posledice.
Edukativni materijali će kombinovati jezik grafičke novele sa fotografijama, istorijskom dokumenatacijom, svedočenstvima i drugim materijalima.
U završnoj fazi projekta, u februaru 2017, biće predstavljena publikacija – zbornik radova i članaka koje su predstavili međunarodni eksperti na 6 manifestacija, a koje je prikupio i obradio uređivački tim projekta, na čelu sa stručnjacima Odsjeka za kulturne studije Sveučilišta iz Rijeke.
Rezultati projekta, kao i prateće aktivnosti, programi i iveštaji sa međunarodnih manifestacija organizovanih u okviru projekta, biće predstavljeni široj javnosti na ovom veb sajtu. Tu će se takođe na kraju projekta nalaziti i pristup databazi žrtava Holokausta stradalih u koncentracionom logoru Sajmište, kao i edukativni materijali razvijeni tokom projekta.
Na mestu bivšeg logora nikada nije sagrađen memorijalni centar niti muzej. Dugo vremena, mesto na kome se nalazio logor zbog nebrige bilo je u veoma lošem stanju.
Nedavno, Skupština grada Beograda je najavila plan izgradnje stalnog Memorijalnog kompleksa na mestu logora. Muzej žrtava genocida u Beogradu i novoosnovana Komisija za Memorijalni centar prave plan za izgradnju Centra i Muzeja, koja treba da počne 2017. godine.
Dovođenjem koncentracionog logora Sajmište u centar pažnje domaće i međunarodne stručne javnosti, i stvaranjem materijala koji će budući centar moći da koristi u svom radu, projekat ”Eskalacija u Holokaust” će svakako doprineti ovom važnom zadatku.
Projekat su podržali:
Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, i
Gradska uprava Grada Beograda – Sekretarijat za Kulturu