Važan datum
Septembar 1943 – nacisti su uhapsili poslednje holandske Jevreje i i deportovali ih u logore smrti. Ukupno 104.000 holandskih Jevreja ubijeno je u Holokaustu.
-->
21-22. septembar 2016. AMSTERDAM
Učesnici iz:
Holandski muzej Holokausta (National Holocaust Museum) upravo je u nastajanju. Projekat kreiranja muzeja inicirala je i finansira Jevrejska zajednica Holandije. Projekat vodi Anemik Gringold (Annemiek Gringold), koja je ujedno i član Radne grupe za muzeje i memorijalne centre u Međunarodnoj alijansi za sećanje na Holokaust – IHRA (IHRA Museums and Memorials Working Group). Pošto za sada nema dovoljno sredstava za stvaranje kompletnog muzeja, planirano je da se radovi na uređenju prostora, te koncept i postavka muzeja razvijaju i više faza, sa ciljem da se za 3-4 godine taj proces završi.
Anemik Gringold je u prostoru budućeg muzeja primila delegaciju iz Srbije, i ostale goste iz Belgije, Hrvatske i Švedske. Muzej se nalazi u prostoru bivše škole (Hervormde Kweekschool) u kojoj su se odigrali dramatični događaji za vreme okupacije. U to vreme, u susednom dvorištu su bila zatvorena jevrejska deca pre deportacije u logor Vesterborg. Članovi pokreta otpora su kroz školsko dvorište uspeli da prokrijumčare 600 jevrejske dece i na taj način ih spasu iz nacističkih kandži.
Od ranije postoji jedan drugi muzej, preko puta sa druge strane ulice, u starom teatru koji je služio kao privremeni centar za okupljanje uhapšenih Jevreja pre deportacije u kamp Vesterborg, i dalje u logore smrti. Taj muzej zove se ”Holandski teatar” (Hollandsche Schouwburg). Muzej Holandski teatar spada u širu muzeološku celinu poznatu kao ”Jevrejska kulturna četvrt Amsterdama” zajedno sa Jevrejskim istorijskim muzejem, Dečjim jevrejskim muzejom, Portugalskom sinagogotom, Jevrejskom bibliotekom Ets Haim (najstarijom još uvek aktivnom jevrejskom bibliotekom na svetu) i Digitalnim jevrejskim spomenikom.
Muzej Holandski teatar je do sada bio najvažniji deo Jevrejske kulturne četvrti Amsterdama koji je bio posvećen Holokaustu. Sa nastajanjem novog Holandskoh muzeja Holokausta, kako nam je objasnila Anemik Gringold, stvoren je prostor da se Holokaust u Holandiji predstavi iz dva ugla. Nemoć, ekskluzija i genocid biće predstavljeni u starom teatru, odnosno Muzeju Holandski teatar, dok će nada, spas i hrabrost biti predstavljeni u novom Muzeju Holokausta u bivšoj školi. Pošto je ceo projekat inicijativa Jevrejske zajednice Holandije, koncept i saržaj odražavaće jevrejsku perspektivu prema Holokaustu. No ciljna grupa je šira, i obuhvata i jevrejsku i nejevrejsku populaciju, kako iz Holandije, tako i mnogobrojne posetioce Amsterdama iz inostranstva, te naravno školsku omladinu i studente.
za vreme rata – i danas
HENK je običan holandski dečak koji, iako je Holandija okupirana, nema poseban stav o dešavanjima oko njega. On smatra da je rat uzbudljiv, ali i strašan. Henk uprkos svemu živi relativno miran život, ide u školu i igra se sa drugarima.
Devojčica EVA je Jevrejka, i proživela je teške dane antijevrejskih mera, sakrivanja i deportaciju u logor. Uspela je da preživi i vrati se u Holandiju nakon rata.
Dečak JAN je sin pripadnika pokreta otpora, čije iskustvo je ispunjeno strahom i brigom za oca koji je protivnik okupacije i aktivan član pokreta otpora. Jan je morao da se skriva kod porodica simpatizera pokreta otpora da ga nacisti ne pronađu.
NELI je ćerka aktivnog holandskog naciste, i kao četrnaestogodišnja devojčica i sama pripadnik nacističkog podmladka. Neli je proživela poniženja i sramotu nakon rata, jer su njenu porodicu smatrali izdajnicima.
Simbol i uzor poznat u celom svetu
Kuća Ane Frank u Amsterdamu je danas muzej i centar za edukaciju. Kuću u kojoj se nekada sakrivala porodica Ane Frank posetilo je od 1960 godine više od 26.000.000 (dvadeset i šest miliona!) posetilaca iz celog sveta.
Odeljenje za edukaciju Kuće Ane Frank bavi se razvijanjem metoda i nastavnih sredstava za učenje o toleranciji, ljudskim pravima, o antisemitizmu i holokaustu, kako u Holandiji, tako i kroz međunarodnu saradnju.
Oto Frank, Anin otac i osnivač Fondacije, imao je viziju da Kuća Ane Frank ne bude samo muzej, već da postane međunarodni omladinski centar. Njegova želja je bila da to bude mesto za dijalog, gde bi mladi ljudi mogli da se okupljaju, mesto koje služi kao opomena iz prošlosti, ali fokusirano na budućnost.
Kuća Ane Frank je aktivna u celom svetu, pa tako i u Srbiji. Momentalno se u Srbiji nalaze izložba ”Čitamo i pišemo sa Anom Frank”, koju je za upotrebu u Srbiji adaptirao i preveo Teraforming. Takođe, tu je i izložba ”Istorija za danas”. A počeo je i rad na edukativnim materijalima o antisemitizmu koje je razvila Kuća Ane Frank, a u Srbiji se implementiraju u saradnji sa OEBS-om, ministarstvima Vlade Republike Srbije, jevrejskom zajednicom i drugim partnerima.
Nakon posete muzeju, učesnici projekta ”Eskalacija u Holokaust” su imali priliku da se sretnu sa Jan Erik Dubelmanom (Jan-Erik Dubbelman), direktorom međunarodnog odelenja Kuće Ane Frank. Cilj ovog sastanka bio je pre svega zaokruživanje amsterdamskog dela programa ”Eskalacija u Holokaust” i njegova analiza. U jednočasovnom razgovoru sa Dubelmanom učesnici su predstavili svoje refleksije proteklih dva dana programa, te izneli lična viđenja o tome koja najvažnija iskustva sa sobom nose nakon posete Amsterdamu. Svi su istakli značaj razmene iskustava, ideja i znanja sa kolegama iz različitih delova Evrope, kao i stvaranje novih kontakata. Program je bio zanimljiv i inspirativan, a ukupna organizacija manifestacije veoma uspešna.
Fotografije:
u boji: Miško Stanišić
crno-bele: Nikola Radić Lucati