Trajanje projekta
1. 9. 2015 – 28. 2. 2017.
-->
Serija od šest međunarodnih manifestacija održana je u periodu od aprila 2016. do februara 2017.
Pored prezentacije baze podataka, izložbe i edukativnog materijala, svaka manifestacija je obrađivala dve glavne teme o kojima su diskutovali domaći i međunarodni eksperti: jednu koja se odnosi na Holokaust u Srbiji, i drugu koja tretira Holokaust u širem evropskim kontekstu, sa osvrtom na iskustva i praksu komemoracije, istraživanja i edukacije.
Pored toga, održane su i debate, radionice i predavanja koja se tiču nastave o Holokaustu, o Holokaustu kao zajedničkom evropskog istorijskom iskustvu i narativu, kao i o nizu aktuelnih evropskih izazova u suočavanju sa netolerancijom, antisemitizmom, antiromizmom i drugim temama.
Manifestacije su održane u Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu (Srbija), Amsterdamu (Holandija) i Stokholmu (Švedska). Pročitajte više u rubrici ”Aktivnosti”.
Mesta i datumi održavanja međunarodnih manifestacija u Srbiji u okviru projekta su odabrani imajući na umu dane sećanja i mesta stradanja od posebnog značaja za Srbiju, koji su još uvek uglavnom nepoznati široj evroskoj publici. Tako su aktiviteti projekta bili usmereni na dva cilja: da doprinesu svojim sadržajem obeležavanje dana sećanja, i da stručnjacima iz inostranstva predstave istorijske događaje, spomenike, mesta sećanja i datume važne za istoriju Srbije u Drugom svetskom ratu.
Manifestacija u Beogradu održana je u okviru obeležavanja Dana Beograda, i 22. aprila – Dana sećanja na žrtve Holokausta i genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu, koji je posebno posvećen žrtvama ustaškog logora Jasenovac.
Manifestacija u Nišu je organizovana sa posebnim ciljem da se međunarodnoj javnosti predstavi istorija zloglasnog logora Crveni krst, Memorijalni kompleks 12. februar, poznatiji kao Logor na Crvenom Krstu, kao i mesta stradanja u okolini Niša, kakvo je Spomen park Bubanj;
Manifestacija u Kragujevcu je održana kao doprinos projekta obeležavanju 21. oktobra – Dana sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu, i sa ciljem da međunarodnoj javnosti predstavi kragujevački Spomen-muzej i memorijalni park, i stradanja nedužnih civila poznata kao Kragujevački oktobar.
Manifestacija u Novom Sadu je organizovana kao doprinos projekta obeležavanju dva važna dana sećanja: 27. januara – Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta, i sećanja na žrtve Novosadske racije kada su između 21. do 23. januara 1942. mađarski fašisti pobili nekoliko hiljada civila Srba, Jevreja i Roma.
Koncentracioni logor Sajmište bio je logor smrti za jevrejske i romske žene, decu i starce iz okupirane Srbije. Za samo šest nedelja, u aprilu i maju 1942, jevrejski zatočenici Sajmišta bili su sistematski ubijani u gasnom kamionu, koji je za tu namenu bio specijalno dopremljen iz Berlina. Smatra se da je u logoru Sajmište nastradalo preko 6000 Jevreja.
Na mestu bivšeg logora nikada nije sagrađen memorijalni centar niti muzej. Dugo vremena, mesto na kome se nalazio logor zbog nebrige bilo je u veoma lošem stanju.
Nedavno, Skupština grada Beograda je najavila plan izgradnje stalnog Memorijalnog kompleksa na mestu logora. Muzej žrtava genocida u Beogradu i novoosnovana Komisija za Memorijalni centar prave plan za izgradnju Centra i Muzeja, koja treba da počne 2017. godine.
Dovođenjem koncentracionog logora Sajmište u centar pažnje domaće i međunarodne stručne javnosti, i stvaranjem materijala koji će budući centar moći da koristi u svom radu, projekat ”Eskalacija u Holokaust” će svakako doprineti ovom važnom zadatku.
Projekat finansiran od strane:
Izvršne agencije za obrazovanje, audiovizuelne medije i kulturu (EACEA),
u okviru programa Evropske komisije
„Evropa za građane” – Strand 1: Evropsko sećanje
Projekat su podržali:
Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, i
Gradska uprava Grada Beograda – Sekretarijat za Kulturu